Skip to content

Medical Mystery: Arthritis – The Answer

10 miesięcy ago

312 words

Kryształy cholesterolu w płynie maziowym. W panelu A kryształy monohydratu cholesterolu są identyfikowane na podstawie ich geometrycznych płytek z naciętymi narożnikami. Panel B wyraźnie pokazuje mleczny wygląd płynu maziowego pacjenta.
Tajemnicą medyczną w numerze czerwca1 była 51-letnia kobieta z piętnastoletnią historią reumatoidalnego zapalenia stawów, u której wystąpił obrzęk i utrata funkcji prawego ramienia. Mikroskopia płynu maziowego pobranego z tego barku pokazała geometryczne płytki z naciętymi narożnikami, patognomoniczne kryształów monohydratu cholesterolu (Figura 1A). Analiza płynu maziowego wykazała liczbę leukocytów 2100 na milimetr sześcienny, całkowity poziom cholesterolu 7,8 g na litr, poziom cholesterolu lipoprotein niskiej gęstości 6,1 g na litr, cholesterol o dużej gęstości lipoproteiny 1,7 g na litr i poziom triglicerydów 0,83 g na litr. Profil lipidowy w osoczu był prawidłowy.
Kryształy cholesterolu występują tylko sporadycznie w płynie maziowym u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Takie kryształy mogą występować w dwóch postaciach morfologicznych: duże, płaskie, prostokątne płyty, które są ujemnie dwójłomne (podwójnie załamujące się) z naciętymi narożami, o długości od 8 do 100 .m i składające się z monohydratu cholesterolu, lub drążonych, spiralnych dwójłomnych kryształów, o różnym zakresie od 2 do 20 .m długości i składający się z bezwodnego cholesterolu. Ponieważ te duże płytki cholesterolowe są trudne do oczyszczenia, uważa się, że odgrywają one rolę w utrwalaniu zapalenia stawów.
Lek. Med. Tim L. Jansen
Anneke Spoorenberg, MD, Ph.D.
Medisch Centrum Leeuwarden, 8934 AD Leeuwarden, Holandia
Odniesienie1. Jansen TL, Spoorenberg A. Medyczna tajemnica – zapalenie stawów. N Engl J Med 2006; 354: 2375-2375
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[hasła pokrewne: usg swarzędz, neurolog na nfz poznań, lekarz rodzinny jeżyce ]
[podobne: ibufen dla dzieci, teleplan bydgoszcz, duduś bielsko ]

0 thoughts on “Medical Mystery: Arthritis – The Answer”