Skip to content

Odra w Stanach Zjednoczonych, 2006

10 miesięcy ago

526 words

Kontrola i wirtualna eliminacja odry w Stanach Zjednoczonych jest sukcesem zdrowia publicznego, który dostarczył model programów szczepień w innych częściach rozwiniętego świata. Zanim w USA w połowie lat 60. wprowadzono szczepionkę przeciw odrze, każdego roku zgłaszano ponad pół miliona przypadków odry. Po opracowaniu szczepionki urzędnicy zdrowia publicznego postanowili wykorzystać ją do kontrolowania choroby, przewidując ewentualną globalną eradykację. Do połowy lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych zgłaszano mniej niż 50 000 przypadków, ale poważna epidemia w Los Angeles w 1977 r. Przypomniała władzom, jak słabą była kontrola odry. Rozpoczęto obowiązkowe szczepienia dzieci w wieku szkolnym – pierwsze z serii kroków, które doprowadziły do przerwania transmisji odry w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej skutecznym z tych etapów było prawdopodobnie wprowadzenie drugiej dawki szczepionki przeciw odrze w 1989 r., Ponownie w odpowiedzi na duży wybuch choroby. Na spotkaniu w marcu 2000 r. Liderzy w terenie stwierdzili, że odra nie jest już endemiczna w USA Sześć lat później, artykuł w tym wydaniu czasopisma (strony 447-455) opisuje epidemię odry w 2005 r. W stanie Indiana. Rozpoczęło się, gdy 17-letnia dziewczynka, która zachorowała na odrę, powróciła do Indiany z Rumunii, ognisko ostatecznie objęło co najmniej 34 osoby, z których jedna miała chorobę zagrażającą życiu. Biorąc pod uwagę rekordowe poziomy szczepień w Stanach Zjednoczonych, w jaki sposób jeden przypadek odry może doprowadzić do wybuchu epidemii. Ten przykład ilustruje wysoce zaraźliwą naturę odry i wrażliwość szczepionych społeczności w świecie, w którym wirus nadal krąży.
Odra jest ostrą chorobą zakaźną, która może dotknąć osoby w każdym wieku, ale jest najcięższa u małych dzieci i dorosłych. Transmisja międzyosobnicza odbywa się poprzez bezpośredni kontakt lub rozprzestrzenianie się kropel, a istnieją dowody na to, że ciężkość jest związana z dawką infekcyjną, tak że ci, którzy nabywają tę chorobę z bliskich kontaktów domowych, cierpią na najcięższą chorobę.2 Zainfekowane osoby mogą zarazić innych w okresie prodromalnym, zanim pojawi się charakterystyczna wysypka, stwarzając wiele możliwości dla osób, które wylęgają się z choroby do podróży z kraju, w którym wirus krąży, np. do Rumunii lub Indii (ta ostatnia jest prawdopodobnie przyczyną wybuchu epidemii w Bostonie w wiosną i wczesnym latem 2006 r.) i doprowadzić do wirusa.
Odra Wysypka. Pokaz slajdów jest dostępny wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie www.nejm.org.

Wahania liczby osób podatnych na odra we wspólnocie, w której wirus odry jest krą.ący. Ogólnie tylko niewielka część społeczności będzie podatna na wybuch epidemii. Poziome, podwójne strzałki wskazują okresy między ogniskami odry, które różnią się w zależności od stopnia pokrycia szczepionką i innych czynników. Strzałki skierowane w dół reprezentują wybuchy odry.
W każdej populacji istnieją osoby, które są odporne na odrę, dzięki naturalnej infekcji lub immunizacji; osoby, które są podatne na tę chorobę; oraz osoby z niepełną odpornością, które mogą być podatne na łagodną chorobę
[hasła pokrewne: proteza cena, przychodnia portowa szczecin rejestracja, usg leszno ]
[podobne: ibufen dla dzieci, teleplan bydgoszcz, duduś bielsko ]

0 thoughts on “Odra w Stanach Zjednoczonych, 2006”