Skip to content

The Silent Epidemic – The Health Effects of Analfabetyzm ad

10 miesięcy ago

643 words

szacuje się, że dorośli mają poniżej podstawowej znajomości dokumentów , zdolność czytania i rozumienia dokumentów, takich jak harmonogramy transportu i etykiety narkotyków lub żywności – mogą być w stanie podpisać formularz, ale nie mogą używać przewodnika telewizyjnego, aby dowiedzieć się, co programy są realizowane w określonym czasie. Ponadto szacuje się, że 22 procent dorosłych ma poniżej podstawowej ilościowej umiejętności czytania , zdolność wykonywania podstawowych ilościowych zadań – mogą oni być w stanie zsumować liczby na bankowym dowodzie wpłaty, ale nie mogą porównywać cen biletów na dwa wydarzenia. Starsi dorośli radzili sobie najgorzej z NAAL: 23 procent osób powyżej 64 roku życia miało poniżej podstawowe umiejętności prozatorskie, 27 procent poniżej podstawowej znajomości dokumentów i 34 procent poniżej podstawowych umiejętności ilościowych. Istnieje również coraz więcej badań nad umiejętnościami zdrowotnymi, umiejętnością rozumienia i wykorzystywania informacji medycznych. Wyniki ankiety wskazują, że ponad jedna trzecia pacjentów anglojęzycznych i ponad połowa pacjentów mówiących głównie po hiszpańsku w amerykańskich szpitalach publicznych ma niski poziom wiedzy na temat zdrowia. Jedna z analiz wykazała, że opieka zdrowotna Medicare z niskim poziomem wiedzy na temat zdrowia była bardziej prawdopodobna niż osoby z odpowiednimi umiejętnościami zdrowotnymi, aby skorzystać z izby przyjęć i zostać przyjętymi do szpitala.2
Pacjenci z problemami z czytaniem mogą uniknąć ambulatoryjnych gabinetów lekarskich i klinik, ponieważ są zastraszani przez papierkową robotę, według Joanne Schwartzberg, dyrektora ds. Starzenia się i zdrowia społeczności w American Medical Association oraz redaktora podręcznika dotyczącego umiejętności zdrowotnych. Pokoje awaryjne są przyjazne dla użytkownika, jeśli nie czytasz – zauważyła – ponieważ ktoś inny zadaje pytania, a ktoś inny wypełnia formularz .
Dokładna relacja między umiejętnością czytania a zdrowiem jest wciąż niejasna, ale osoby z niską analfabetyzmem częściej zgłaszają problemy zdrowotne i częściej chorują na cukrzycę i niewydolność serca niż osoby z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. 4 Niektóre badania wykazały korelacje między analfabetyzmem a miarami choroby, takimi jak poziom hemoglobiny glikowanej u osób chorych na cukrzycę.3 Oczywiście czynniki inne niż umiejętność czytania i pisania (takie jak poziom wykształcenia, dochody, język pierwotny, płeć i wiek) wpływają na zarządzanie wieloma schorzeniami, oraz mając na uwadze, że niektóre badania próbowały kontrolować dochody i sytuację społeczną. . . wielu nie – mówi Darren DeWalt, internista z University of North Carolina, który dokonał przeglądu dowodów dla Agencji ds. badań i jakości opieki zdrowotnej.
Wielu badaczy opisuje niską umiejętność czytania i pisania jako cichą epidemię: pomimo dużej częstości występowania wielu lekarzy i innych pracowników służby zdrowia nie zdaje sobie sprawy, że ich pacjenci mogą mieć problemy z czytaniem. Myślę, że większość lekarzy jest ślepa na ten problem – powiedział Barry D. Weiss, profesor medycyny rodzinnej na Uniwersytecie Arizony. Trudno im uwierzyć.
Pacjenci z niską umiejętnością czytania i pisania często wstydzą się swoich problemów i są biegli w ich ukrywaniu. W jednym badaniu ponad dwie trzecie pacjentów z niską piśmiennością w szpitalach publicznych powiedziało, że nigdy nie powiedzieli o tym swoim małżonkom. Prawie jedna piąta powiedziała, że nigdy nikomu nie mówili. Czterdzieści procent pacjentów z niską piśmiennością mówi, że czują się z tego powodu wstyd.5 Pewien psycholog kliniczny powiedział mi kiedyś, że wstyd, jakiego doświadczają osoby z problemami z czytaniem, jest porównywalny ze wstydem doświadczanym przez ofiary kazirodztwa , powiedziała Ruth Parker, profesor medycyna na Emory University, która była współautorką badania
[więcej w: moringa liście mielone, choroba bostońska leczenie, usg leszno ]
[więcej w: anr suwałki, megael tarnów, limanówka wałbrzych ]

0 thoughts on “The Silent Epidemic – The Health Effects of Analfabetyzm ad”