Skip to content

The Silent Epidemic – The Health Effects of Analfabetyzm cd

10 miesięcy ago

666 words

W naszym społeczeństwie bardzo trudno jest nie wiedzieć. Nikt nie chce wyglądać głupio, zwłaszcza nie przed swoim lekarzem. Weiss opowiada się za rutynowym badaniem umiejętności czytania i pisania jako nowym znakiem życiowym . Stworzył krótki, dwujęzyczny test przesiewowy w zakresie umiejętności czytania i pisania, w którym zadaje pacjentom sześć pytań dotyczących etykiety żywieniowej. Zaleca, aby lekarze przeprowadzali badania niektórych pacjentów w celu oceny poziomu umiejętności czytania i pisania, a następnie odpowiednio dostosowali sposób, w jaki rozmawiają z pacjentami. Przeciętny lekarz, który myśli, że on mówi w prostym, prostym języku, prawdopodobnie nie jest – powiedział. Bardziej praktyczne może być przesiewowe badanie próbki pacjentów, aby zobaczyć, co jest potrzebne .
Rutynowe badania przesiewowe są jednak kontrowersyjne. Niektórzy obawiają się, że trwa to zbyt długo, wprawia w zakłopotanie pacjentów i może stygmatyzować osoby z niską piśmiennością. Co więcej, w erze wynagrodzenia za wyniki lekarze mogą unikać pacjentów o niskim poziomie umiejętności czytania i pisania, traktując je jako czasochłonne i trudne do leczenia. Wielu ekspertów w dziedzinie alfabetyzacji twierdzi, że lekarze często postrzegają pytanie o zdolność czytania jako otwarcie puszki Pandory, uwalniając duży, nieporęczny problem, którego nie przeszkolono do obsługi, a to wykracza poza zakres 15-minutowej wizyty w biurze. Lekarze nie są gotowi wiedzieć, jaka powinna być ich natychmiastowa reakcja , powiedział Dean Schillinger, internista w Szpitalu Ogólnym w San Francisco, który przeprowadził kilka badań dotyczących lekarzy i umiejętności zdrowotnych. Dodał, że system opieki zdrowotnej nie pomaga lekarzom leczącym pacjentów z niską analaturacją.
Niektórzy eksperci zalecają podejście do komunikacji podobne do uniwersalnych środków ostrożności w zapobieganiu zakażeniu HIV. Pracownicy służby zdrowia, jak twierdzą, powinni zakładać, że wszyscy pacjenci mają ograniczone zrozumienie medycznych słów i pojęć, bez względu na to, czy posiadają zadowalające umiejętności ogólne. Schwartzberg zaleca, aby lekarze organizowali dyskusje z pacjentami na temat trzech kluczowych punktów na wizytę i stosowali metodę uczenia , prosząc pacjentów o wyjaśnienie, co im powiedziano.
Parker, generalny internista, rutynowo nosi w kieszeni pustą butelkę z pigułkami, gdy pracuje w klinice. Powiadam pacjentom: To nie są twoje lekarstwa, ale jeśli tak, powiedz mi, jak byś to zrobił – powiedziała. To nigdy nie zostało zatwierdzone [jako test przesiewowy], ale biorę pod uwagę wielu ludzi, którzy nie mogą tego zrobić, i jest to natychmiastowy sposób, aby wiedzieć, czy ten pacjent potrzebuje pomocy.
Inne interwencje, takie jak edukacyjne kasety wideo, uproszczone broszury i schematy leków oznaczone kolorami, miały mieszany skutek w poprawie zdrowia pacjentów z niską piśmiennością, twierdzi Michael Pignone, internista i profesor nadzwyczajny na University of North Carolina. Pignone i inni badacze wykazali, że programy zarządzania chorobami opracowane specjalnie dla pacjentów z cukrzycą i zastoinową niewydolnością serca, opracowane specjalnie dla pacjentów z niską analaturatywnością – podejścia obejmujące proste pisemne materiały edukacyjne lub przypominające, zindywidualizowane sesje edukacyjne i metody nauczania – mogą skutecznie redukować objawy oraz poprawianie markerów chorobowych, takich jak poziomy glikohemoglobiny. Różne grupy zawodowe rozpoczęły inicjatywy mające na celu poprawę umiejętności zdrowotnych pacjentów – a także umiejętności lekarzy w komunikowaniu się z pacjentami o niskim poziomie umiejętności pisania.
Z pomocą pracownika socjalnego nasz pacjent zapisał się do programu czytania dla dorosłych, w którym regularnie uczestniczy Trzy lata później nie jest jasne, czy zawsze przyjmuje leki zgodnie z zaleceniami. Uważa jednak, że program alfabetyzacji przydał się, pomagając mu rozszyfrować etykiety pigułek i funkcjonować w świecie. A teraz myślę dwa razy, kiedy wyjaśniam cokolwiek pacjentowi – lub spisuję instrukcje na kartce papieru.
Author Affiliations
Dr Marcus jest adiunktem medycyny klinicznej w Wydziale Ogólnej Medycyny Wewnętrznej na University of Miami Miller School of Medicine w Miami.

[podobne: lekarz rodzinny jeżyce, internista po angielsku, senefol ]
[hasła pokrewne: gerex bochnia, senefol, przychodnia portowa szczecin rejestracja ]

0 thoughts on “The Silent Epidemic – The Health Effects of Analfabetyzm cd”